Lielveikalu tīklā “Sky” šobrīd vērojamas nopietnas pārmaiņas, kas raisījušas ne mazums jautājumu gan pircējiem, gan pašiem darbiniekiem. Piektdienas pēcpusdienā viens no tīkla veikaliem, kas atrodas pie Rīgas–Siguldas šosejas, pēkšņi tika slēgts, un apmeklētājus sagaidīja pustukši plaukti.
Uzņēmums “Skai Baltija” neslēpj, ka šobrīd notiek reorganizācija, taču skaidru ziņu par to, kas notiks tālāk, trūkst. Šāda situācija rada neziņu un bažas par pazīstamā zīmola nākotni Latvijas tirgū.
Pēkšņa veikala slēgšana un darbinieku neziņa
Piektdiena “Sky” veikalam Berģos sākās kā parasta darba diena, taču pēcpusdienā viss mainījās. Darbinieki stāstīja, ka tikai stundu pirms durvju slēgšanas viņiem paziņots, ka veikals todien vairs nestrādās. Arī oficiālais birojs pagaidām nav sniedzis skaidru apstiprinājumu vai noliegumu par to, vai šī slēgšana ir galīga. Cilvēki, kuri strādā veikalā, jūtas neziņā par savām darbavietām, jo nekādas informācijas par turpmāko nav.
Jau pēdējo dienu laikā bija novērots, ka preces no veikala noliktavām tiek vestas prom. Pircējiem nācās iepirkties pie gandrīz tukšiem plauktiem, kas liecināja par drīzām izmaiņām. Kamēr daļu produktu veda ārā no tirdzniecības zāles, neviens nevarēja pateikt, vai un kad veikals atkal atvērs durvis klientiem.
Miljonu parādi valstij un saimnieciskas grūtības
Viens no galvenajiem iemesliem šādai situācijai varētu būt uzņēmuma ievērojamie nodokļu parādi. Dati rāda, ka uz marta vidu uzņēmumam “Skai Baltija” parādsaistības pret valsti pārsniedza 1,17 miljonus eiro. Lai gan par lielu daļu no šīs summas ir panākta vienošanās par pakāpenisku atmaksu, skaitļi vienalga ir iespaidīgi. Pagājušajā gadā uzņēmums strādājis ar ievērojamiem zaudējumiem, un tā apgrozījums ir samazinājies par vairāk nekā 17%.
Valsts ieņēmumu dienests šādos gadījumos aicina darbiniekus būt vērīgiem. Ja rodas aizdomas par pārkāpumiem, piemēram, ja netiek maksāti nodokļi par algām, par to var ziņot dienestam, tostarp anonīmi. Finansiālās grūtības uzņēmumam nav radušās pēkšņi – jau janvārī tika slēgts viens no “Sky” lielveikaliem Krasta ielā, kas bija pirmais trauksmes signāls.
Ko par situāciju saka eksperti un iestādes
Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) norāda, ka līdz šim brīdim nav saņēmusi paziņojumus par kolektīvo atlaišanu no mazumtirdzniecības uzņēmumiem. Likums nosaka, ka par šādu soli darbinieki un valsts ir jābrīdina vismaz mēnesi iepriekš. Tas nozīmē, ka oficiāli “Sky” darbinieki joprojām skaitās darbā, taču neziņa par nākotni viņu vidū tikai pieaug.
Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs uzskata, ka uzņēmums, iespējams, pārāk ilgi novilcinājis neefektīvo veikalu slēgšanu. Viņaprāt, šobrīd notiek novēlota tīkla optimizācija. “Sky” vienmēr ir asociējies ar ekskluzīvām precēm un turīgākiem pircējiem, tāpēc pat dažu filiāļu slēgšana kopējo Latvijas mazumtirdzniecības tirgu būtiski neietekmēs. Atliek vien cerēt, ka īpašniekiem izdosies saglabāt vismaz tos veikalus, kas spēj strādāt ar peļņu.

